Никола-Петър Цонев и Валентин Хинков от 12. А клас, Зорница Тодорова и Катрин Трифонова от 12. В клас, както и Димана Дамянова от 11. А клас и Джанер Гюлджан от 11. Б клас бяха наградени от Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационния център към него за инициативата "Доброволчеството носи щастие". Събитието бе посветено на 5 декември - Международния ден на доброволеца. Нашите ученици бяха номинирани заради своите добри постъпки. Всеки един от тях е извършил полезни и значими дела, а също така е бил участник и в различни благотворителни и превантивни кампании. Те са гордост и пример за това, че доброто е ценност за младите хора. Благодарим на екипа на ОБСНВ и ПИЦ за наградите и за това, че оценяват делата на нашите възпитаници!

По случай 10 декември - Международния ден за правата на човека, двама представители от нашата гимназия - Валентин Хинков и Никола-Петър Цонев от 12. А клас се включиха в среща с ученици от други гимназии в града, както и с младежи от община Силистра. Срещата се  проведе под надслов "Образование за човешките права - инструмент за промяна в обществото". Младите хора се срещнаха с представители на двете общини, работиха по групи и заедно разсъждаваха над важни въпроси, които ги вълнуват. Накрая всяка група предстви своите идеи и предложения за подобряване на позицията на младежта в обществото и за повече съвместни дейности между гимназиите. Благодарим на г-жа Цветанка Русева - директор на ЦПЛР ЦУТНТ Разград за поканата за участие в събитието!

По случай Международния ден на доброволеца група ученици доброволци от нашата гимназия към ОБСНВ и ПИЦ се срещнаха, за да се обогатят взаимно. По-старшите разказаха на новите доброволци какво представляват доброволческите инициативи, споделиха своя опит и натрупани емоции от дейността си.

Благодарим на екипа на ОБСНВ И ПИЦ за гостоприемството и за това, че за пореден път партнират с нас!

По случай 1 декември - Световния ден за борба срещу СПИН, се проведоха лекции в 12. и 8. клас от фелдшера на гимназията - г-жа Шефкъева. От екипа на ОБСНВ и ПИС, съвместно с РЗИ, ни предоставиха предпазни материали, които бяха раздадени на учениците от 11. и 12. клас. Гимназистите получиха ценна информация за венерическото заболяване и научиха начините за превенция.

      Темите за здравословно хранене продължават. Вдъхновени от по-големите, осмокласниците разработиха и презентираха свои проекти за здравословното хранене и значението на балансираната диета за човешкия организъм.

       Учениците проучиха значението на хранителните и функционалните вещества за човешкия организъм и представиха презентации и постери в часа по биология и здравно образование.

От 11.11. до 20.11. се проведе есенния полусезон на Ученическа волейболна лига. В състезанията взеха участие 15 отбора. Нашата гимназия участва с два отбора – юноши старша възраст (11-12 клас) и девойки. Девойките се съревноваваха с още два отбора и заеха трето място.

Най-голяма беше конкуренцията при юноши старша възраст – 6 отбора. Нашите момчета детронираха отборите на ППМГ, ПГТС и ПГХТБТ и се класираха на престижното трето място, след силните отбори на ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“ и НПТГ „Шандор Петьофи“

В края на състезанието отборите получиха купи и грамоти, а капитаните – медали. Капитанът на юношеския отбор Орчун Гьочгялди, постъпи спортсменски като връчи медала си на Денис Ибрям. Като заяви пред отбора, че Денис е играл най-добре в това първенство и той заслужава медала.

Пожелаваме успех на момчетата в зимния полусезон!

      В Деня на българския адвокат22 ноември, учениците от 11.А клас със специалност „Митническа и данъчна администрация“, които имат учебна компания BreakdownZone X3 ООД, с дейностантистрес стая, обсъдиха как всяка фирма трябва да работи законосъобразно. Коментираха спазването на трудовото право. Разглеждаха казуси, с които може да се сблъска всеки мениджър в своята работа. Даваха идеи. Решаваха проблеми. 

     Ръководството на гимназията им пожелава успешен и законосъобразен  бизнес с генериране на  големи печалби. 

      В Седмицата на предприемачеството учениците от 12. А клас специалност „Митническа и данъчна администрация“, мислиха креативно, предлагаха идеи за развитие на собствен бизнес, коментираха  предизвикателствата, които стоят пред един предприемач. Те споделиха своите виждания с учениците от 8. А клас. Разказаха им за това как се виждат като бъдещи предприемачи, пред какви трудности ще се изправят, но са готови на всичко, за да успеят.  

      Вдъхновиха ги да учат, да мислят различно, да не се страхуват и да опитват нови неща. Малките предприемачи отговориха на предизвикателството с представяне мисли на известни лидери 

     Вярваме, че ще последват пътя на успешните, за да успеят и те. 

     Успешен старт по дейност 8 свързана с професионалната подготовка чрез допълнителни практики в реална работна среда бе даден на 18 ноември в Професионална гимназия по икономика „Робер Шуман“ град Разград. Дейността е част от проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Основните цели на проекта са подпомагане адаптирането на професионалното образование и обучение спрямо динамиката на пазара на труда. Подкрепа развитието на уменията за професиите на настоящето и бъдещето. Модернизиране на професионалното образование и обучение чрез съвместна работа между училища, бизнеса и други институции. Повишаване уменията и компетентностите на педагогическите специалисти по професионална подготовка и на учениците в системата на професионалното образование, и обучение в партньорство с бизнеса. Повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение.

      Към момента в дейност 8 на проекта участват 49 ученици от 10 до 12 клас и 5 наблюдаващи учители. Обхванати са специалностите Митническа и данъчна администрация, Икономика и мениджмънт,  Спедиция, транспортна и складова логистика,  Производство на хляб и хлебни изделия,  Производство на кулинарни изделия и напитки. Учениците работят в реална работна среда. Партньори са 15 фирми от град Разград, в областта на транспортните услуги, спедицията, застрахователната дейност,  търговията, административното управление, счетоводната дейност, производството на храни, хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг. Ръководството на училището и наблюдаващите учители благодарят на бизнеса за оказаното партньорство по проектната дейност.

      Работата по проекта продължава до 2027 г. В него ще се включат и още ученици над 16 годишна възраст от училището. Важно е да се изградят професионални умения за работа и бизнес в реална работна среда. Пожелаваме успех на всички участници.

По случай Световния ден в памет на жертвите от пътнотранспортни произшествия, група наши ученици, от различни класове, заедно с ученици от други училища, се включиха в съвместната инициатива на Общинския съвет по наркотични вещества и ОДМВР Разград. Младежите имаха възможност да видят как се извършват тестове за алкохолна проба с дрегер и с Drug test 5000". Освен това подрастващите се запознаха с работата на полицаите и с оборудването на служебните им автомобили. На учениците се предоставиха и алкоочила, с които тестваха реакциите и поведението си по трасе, оформено с конуси. От екипа на ОБСНВ бяха подготвили и викторина с награди, в която нашите възпитаници взеха активно участие. Въпросите бяха свързани с правилата за движение и безопасност по пътя. Благодарим на екипа на ОБСНВ и ПИЦ както и на ОДМВР - Разград, че ни направиха част от полезното събитие. Надяваме се, че в бъдеще ще има по-отговорни водачи по пътя и жертвите ще намалеят.

Страница 1 от 61