В навечерието на един от най- светлите празници - Великден, фоайето на ПГИ "Робер Шуман", оживя с цвят, вдъхновение и креативност благодарение на специална великденска изложба. Тази година изложбата е не просто празнична- тя е и иновативна. Учениците от осмите класове използваха за първи път графичен таблет и програма за рисуване, за да създадат свои дигитални рисунки в часовете по изобразително изкуство под ръководството на инж.- техн. Славина Петкова.Техните произведения бяха разпечатани и изложени във фоайето на гимназията. Автори на дигиталните рисунки са: Берен Мехмед, Пресияна Стойкова, Сиана Людмилова от 8 а клас, Весела Маринова, Галена Георгиева и Дуйгу Мехмед от 8 б клас, Йоана Димитрова, Мерт Ахмедов, Пресияна Друмева, Сечил Юмерова и Хайредин Хайредин от 8 в клас и Йозлем Неждет и Шеревжан Мехмед от 8 г клас. Поздравления за всички осмокласници, които с въображение, старание и дигитални умения ни подариха едно пъстро, вдъхновяващо и съвременно великденско изживяване!
Ниляй Рейханова Исмаилова от 8.А клас се класира на второ място с рисунка в своята възрастова група на конкурса "Моят град - без насилие над деца", организиран от Сдружение "Жанета", гр. Разград. Гордеем се с постижението на Ниляй и ѝ пожелаваме още много успехи в бъдеще!
Представители на Ученически съвет, както и няколко ученици доброволци от гимназията присъстваха на 15-годишния юбилей на Комплеса от центрове от семеен тип, гр. Разград. Тържеството беше изпълнено с много танци, песни и веселие. Накрая нашите гимназисти отново имаха възможността да се порадват на хубави моменти с прекрасните дечица потребители на институцията. Благодарим на екипа на КЦНСТ, че ни направиха част от своя празник!
Ученици от 11 в. клас през месец март участваха в организирания от Катедра „Счетоводна отчетност“ и Кариерен център при Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов, Национален ученически конкурс за есе по счетоводство на тема: „СЧЕТОВОДСТВОТО В КОНТЕКСТА НА ГЛОБАЛНАТА ИКОНОМИКА“.
Лилия Христова, Станка Станчева, Бернард Огнянов и Емре Халилов получиха Сертификати за участие.
За най-интересни и креативни разсъждения, участниците получиха и Грамоти: Бернард Огнянов - първо място и Емре Халилов – второ място.
С тези Сертификати учениците имат право да участват в класирането за прием в редовна форма на обучение по държавна поръчка по избрана от тях специалност в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ – Свищов.
Ментор в написването на есетата беше техният учител Димитричка Петрова.
Скъпи ученици!
С благодарност оценяваме вложените от вас труд и вдъхновение в създаването на вашите есета.
Пожелаваме Ви още много успехи по пътя на знанието!
За поредна година ученици от Професионална гимназия по икономика „ Робер Шуман“ взеха участие в Кулинарен маратон под наслов „ Българските суперхрани за супер енергия“, организиран от Русенски университет „ Ангел Кънчев“- Филиал Разград. Участниците от 12г клас със специалност „ Производство на хляб и хлебни изделия“ приготвиха здравословни изделия със супер храни, които трябваше да презентират пред всички гости на събитието. За своя труд, те бяха наградени с грамоти и подаръци от домакините. Благодарим на организаторите, че отново имахме възможност да присъстваме на празника им.
В началото на април в Палма де Майорка се проведе международен турнир по свободна и класическа борба. В надпреварата взеха участие над 300 състезатели от 13 държави.
Ученикът от 10. б клас Юзеир Селимов Ахмедов зае престижното трето място в своята възрастова група. Юзеир се пребори за бронза в много тежки и оспорвани срещи с представители на Украйна, Испания и Полша.
Гордеем се с постижението на нашия възпитаник и му пожелаваме още много житейски и спортни успехи!
Учениците от ПГИ „Робер Шуман“ за втора поредна година доказаха своите знания, бързина и екипен дух в международната олимпиада BeSafeNet. В съревнование с над 680 отбора от 11 държави те вложиха усилия, демонстрираха отлична подготовка и впечатляващи умения за работа в екип. Благодарение на своя труд и амбиция те заслужено заеха челна позиция сред участниците от разградските училища. Техният успех е доказателство, че упоритостта и стремежът към знания винаги носят резултати.
В рамките на националната инициатива „Информационен ден на НАП“ офисът на приходната агенция в Разград посрещна ученици от 12-ти клас с профил „Митническа и данъчна администрация“ на Професионална гимназия по икономика „Робер Шуман“-Разград.
Директорът на офиса Цанка Тъмнишка и колегата й Севинч Ремзиева от отдел „Услуги за клиента“ разказаха на учениците за Персоналния идентификационен код (ПИК) на НАП и обърнаха внимание за здравноосигурителните вноски, които гимназистите дължат след завършване на училище. Те запознаха младежите с електронните услуги на НАП, достъпни с ПИК и електронен подпис, както и с мобилното приложение NRA Mobile, което всеки може да изтегли през App Store за телефони с операционна система iOS или през Google Play. Учениците използваха възможността, че са в офис на НАП и подадоха заявления за издаване на ПИК. За броени минути всеки един от тях получи своя идентификационен код.
В резултат на провежданите информационни кампании през последните години се наблюдава нарастване на броя на издадените персонални кодове от НАП, които вече са близо 2 000 000. Сред услугите, които се ползват с ПИК – общо 60, са подаване на данъчни и осигурителни декларации, справки за задълженията с възможност за плащане, справки за изплатени доходи, за извършени плащания и погасени с тях задължения, актуално състояние на трудови договори, подаване на заявления, получаване на удостоверения и други.
„Информационен ден в НАП“ е резултат на дългосрочния образователен ангажимент на приходната агенция. Инициативата е подкрепена от Министерство на образованието, а целта е да бъде постигната по-висока информираност и ангажираност сред младите хора, на които им предстои съвсем скоро да навлязат в активния икономически живот на страната.
Инициативата „Информационен ден“ на НАП стартира за първи път през 2023 година в София, както и в някои от по-големите градове на страната. Към настоящия момент приходната агенция я превърна в традиция, като експерти от НАП се срещат с ученици от цялата страна, за да им разкажат за правата и задълженията им като данъкоплатци.
Гимназистите от ПГИ „Робер Шуман“ имаха шанса да се докоснат до вдъхновението на една успешна и пленяваща дама. Цвета Бориславова за втора година протегна ръка към младите хора, за да им бъде в помощ по пътя на личностното им израстване. Но тя не винаги е била на върха и далеч не е родена със златна лъжичка, а упорството в стремежа към мечтите днес е превърнала в мотивиращ пример за подрастващите.
Точно преди година часовете в гимназията за първи път придобиха по-практическа насоченост благодарение на житейския опит, който бизнес дамата сподели с учениците. Сега отново бе време основателят на туристическа агенция „Fantastic Travel“, създател на Дамския бизнес клуб в Разград и финансов консултант към един от най-големите брокери в България да преобърне схващанията за поредния скучен урок. Вместо изпитвания и „суха“ теория, Цвета застана пред подрастващата аудитория, за да бъде в тяхна помощ по пътя на професионалното им съзряване.
Повод за срещата с учениците от 11 „а“ клас с профил „Митническа и данъчна администрация“ бе Световната седмица на парите, чиято цел е да повиши финансовата осведоменост сред младежите. Заедно със своята колежка Светлана Кенар се обърнаха към гимназистите на техния език, с разбираеми и на практика приложими в ежедневието съвети за финансите като инвестиция в самите тях и в тяхното бъдеще. Тийнейджърите се докоснаха до вдъхновяващата лична история на Цвета, дискутираха кога парите развалят човек, а след като единодушно потвърдиха, че обичат финикийските знаци, извървяха пътя до знанието как точно да ги привличат към себе си. Животът не е лесен, нищо не се дава даром, а всеки трябва да използва ум и да мисли извън кутията, за да жъне успехи. И най-важното – за да достигне до така желаните пари, е нужно да има идея, мечта и цел, разбраха гимназистите. „Успехът е съвкупност от знания, действия и обкръжаваща среда“, се обърна Цвета към тях. И разкри нелекия си път към достигането до заветните мечти, през който успява да премине със силата на куража, досетливостта и интелигентните инвестиции в собствения потенциал.
„Вярвайте в себе си!“, ги окуражи лекторката, метафорично препращайки символът на гривната на любовта на „Картие“ към стремежа за успех. А след мотивационния разказ поиска от младежите да отговорят честно, пред самите себе си, дали се виждат като тези успешни хора, които мечтаят да бъдат.
Гостенките акцентираха още върху знанията, четенето и попиването на максимума от училищното преживяване, което гимназистите да вложат по най-добрия начин в своето развитие. Младите хора получиха покана да се присъединят към Читателския клуб, който единствен в страната предлага литературен досег по интригуващ начин.